środa, 31 sierpień 2016 18:29

Biblioteka bez Progów i Barier

Written by  Barbara Tomczuk
Rate this item
(0 votes)

W Czwartek 25.08.2016  przedpołudniem z-ca przewodniczącego Jan Kita oraz  kilku Szansowiczów uczestniczyło w prezentacji dostosowania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim do możliwości i potrzeb osób niepełnosprawnych. Dostosowanie oraz zakup specjalistycznego sprzętu były możliwe dzięki projektowi p. Ireny Korniejew – Nikitiuk

pt. „Bez progów i barier – biblioteka dostępna dla niepełnosprawnych”. Fundusze, które umożliwiły zrealizowanie inwestycji pochodziły z ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Bielsk Podlaski. Na projekt oddano 502 głosy. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji i pracowników biblioteki, zainteresowaniu osób niepełnosprawnych oraz przychylności mieszkańców miasta osoby niewidome i słabo widzące oraz osoby ze znaczną dysfunkcją narządów ruchu będą miały łatwiejszy dostęp do zasobów bibliotecznych. Już przy wejściu zamontowano główną tablicę informacyjną zapisaną m.in. alfabetem Braille’a oraz system przywoławczy Call-Hear dla osób, które mogą mieć trudności z samodzielnym otwarciem drzwi. Ponadto na wyposażeniu placówki znalazły się przenośne lupy elektroniczne, dyktafony i stanowiska komputerowe z odpowiednim oprzyrządowaniem i oprogramowaniem, np. specjalna mysz dla osób z niesprawnością kończyn górnych czy program audiodeskrybujący.

Realizacja przedsięwzięcia sprawiła, iż bielska biblioteka stała się jedną z najbardziej nowoczesnych placówek tego typu nie tylko w regionie, ale także w skali całego kraju. Jej działania skierowane są do wszystkich mieszkańców miasta i uczą, iż we współczesnym świecie wykluczenie i marginalizacja kogokolwiek są nie do zaakceptowania.

Read 3504 times Last modified on środa, 31 sierpień 2016 18:40